Professional competence, further training

Course name Course time Course location Vacancy Info
Ratatyöturvallisuuskoulutus Sat 29.02.2020 klo 08:00 - 15:30 KURSSIMESTA VANTAA Yes
Työturvallisuuskortti Mon 02.03.2020 klo 08:00 - 15:30 KURSSIMESTA VANTAA Yes
Hätäensiapu 7 h Wed 04.03.2020 klo 08:00 - 15:00 KURSSIMESTA VANTAA Yes
Ensiapukoulutus EA 1 Wed 04.03.2020 klo 08:00 - Thu 05.03.2020 KURSSIMESTA VANTAA Yes
Työturvallisuuskortti Fri 06.03.2020 klo 08:00 - 15:30 KURSSIMESTA VANTAA No
Hätäensiapu 7 h Fri 06.03.2020 klo 14:00 - 21:00 Pirttimäki Kahvila Ukén Espoo No
Massat, mitat, ajoneuvon kuormaaminen ja kuorman varmistus Sat 07.03.2020 klo 09:00 - 16:00 Kaari Ravintola Tikkurila Yes
Työturvallisuuskortti Mon 09.03.2020 klo 08:00 - 15:30 KURSSIMESTA VANTAA Yes
Työturvallisuuskortti Thu 12.03.2020 klo 08:00 - 15:30 KURSSIMESTA VANTAA Yes
Hätäensiapu 7 h Fri 13.03.2020 klo 08:00 - 15:00 KURSSIMESTA VANTAA Yes
Työturvallisuuskortti Mon 16.03.2020 klo 08:00 - 15:30 KURSSIMESTA VANTAA Yes
Hätäensiapu 7 h Thu 19.03.2020 klo 08:00 - 15:00 KURSSIMESTA VANTAA Yes
Työturvallisuuskortti Fri 20.03.2020 klo 08:00 - 15:30 KURSSIMESTA VANTAA Yes
Työturvallisuuskortti Mon 23.03.2020 klo 08:00 - 15:30 KURSSIMESTA VANTAA Yes
Hätäensiapu 7 h Tue 24.03.2020 klo 08:00 - 15:00 KURSSIMESTA VANTAA Yes
Työturvallisuuskortti Thu 26.03.2020 klo 08:00 - 15:30 KURSSIMESTA VANTAA Yes
Työturvallisuuskortti Mon 30.03.2020 klo 08:00 - 15:30 KURSSIMESTA VANTAA Yes
Hätäensiapu 7 h Thu 02.04.2020 klo 08:00 - 15:00 KURSSIMESTA VANTAA Yes
Työturvallisuuskortti Fri 03.04.2020 klo 08:00 - 15:30 KURSSIMESTA VANTAA Yes
Työturvallisuuskortti Mon 06.04.2020 klo 08:00 - 15:30 KURSSIMESTA VANTAA Yes
Hätäensiapu 7 h Thu 09.04.2020 klo 08:00 - 15:00 KURSSIMESTA VANTAA Yes
Hätäensiapu 7 h Tue 14.04.2020 klo 08:00 - 15:00 KURSSIMESTA VANTAA Yes
Työturvallisuuskortti Wed 15.04.2020 klo 08:00 - 15:30 KURSSIMESTA VANTAA Yes
Työturvallisuuskortti Fri 17.04.2020 klo 08:00 - 15:30 KURSSIMESTA VANTAA Yes
Työturvallisuuskortti Mon 20.04.2020 klo 08:00 - 15:30 KURSSIMESTA VANTAA Yes
Hätäensiapu 7 h Wed 22.04.2020 klo 08:00 - 15:00 KURSSIMESTA VANTAA Yes
Ensiapukoulutus EA 1 Wed 22.04.2020 klo 08:00 - Thu 23.04.2020 KURSSIMESTA VANTAA Yes
Työturvallisuuskortti Fri 24.04.2020 klo 08:00 - 15:30 KURSSIMESTA VANTAA Yes
Työturvallisuuskortti Mon 27.04.2020 klo 08:00 - 15:30 KURSSIMESTA VANTAA Yes
Hätäensiapu 7 h Wed 29.04.2020 klo 08:00 - 15:00 KURSSIMESTA VANTAA Yes
Työturvallisuuskortti Fri 01.05.2020 klo 08:00 - 15:30 KURSSIMESTA VANTAA Yes
Työturvallisuuskortti Mon 04.05.2020 klo 08:00 - 15:30 KURSSIMESTA VANTAA Yes
Hätäensiapu 7 h Thu 07.05.2020 klo 08:00 - 15:00 KURSSIMESTA VANTAA Yes
Työturvallisuuskortti Fri 08.05.2020 klo 08:00 - 15:30 KURSSIMESTA VANTAA Yes
Työturvallisuuskortti Mon 11.05.2020 klo 08:00 - 15:30 KURSSIMESTA VANTAA Yes
Hätäensiapu 7 h Wed 13.05.2020 klo 08:00 - 15:00 KURSSIMESTA VANTAA Yes
Työturvallisuuskortti Thu 14.05.2020 klo 08:00 - 15:30 KURSSIMESTA VANTAA Yes
Työturvallisuuskortti Mon 18.05.2020 klo 08:00 - 15:30 KURSSIMESTA VANTAA Yes
Hätäensiapu 7 h Tue 19.05.2020 klo 08:00 - 15:00 KURSSIMESTA VANTAA Yes
Työturvallisuuskortti Fri 22.05.2020 klo 08:00 - 15:30 KURSSIMESTA VANTAA Yes
Työturvallisuuskortti Mon 25.05.2020 klo 08:00 - 15:30 KURSSIMESTA VANTAA Yes
Hätäensiapu 7 h Wed 27.05.2020 klo 08:00 - 15:00 KURSSIMESTA VANTAA Yes
Ensiapukoulutus EA 1 Wed 27.05.2020 klo 08:00 - Thu 28.05.2020 KURSSIMESTA VANTAA Yes
Työturvallisuuskortti Fri 29.05.2020 klo 08:00 - 15:30 KURSSIMESTA VANTAA Yes
Työturvallisuuskortti Mon 01.06.2020 klo 08:00 - 15:30 KURSSIMESTA VANTAA Yes
Työturvallisuuskortti Wed 03.06.2020 klo 08:00 - 15:30 KURSSIMESTA VANTAA Yes
Työturvallisuuskortti Mon 08.06.2020 klo 08:00 - 15:30 KURSSIMESTA VANTAA Yes
Hätäensiapu 7 h Thu 11.06.2020 klo 08:00 - 15:00 KURSSIMESTA VANTAA Yes
Työturvallisuuskortti Fri 12.06.2020 klo 08:00 - 15:30 KURSSIMESTA VANTAA Yes
Työturvallisuuskortti Mon 15.06.2020 klo 08:00 - 15:30 KURSSIMESTA VANTAA Yes
Hätäensiapu 7 h Wed 17.06.2020 klo 08:00 - 15:00 KURSSIMESTA VANTAA Yes
Ensiapukoulutus EA 1 Wed 17.06.2020 klo 08:00 - Thu 18.06.2020 KURSSIMESTA VANTAA Yes
Työturvallisuuskortti Mon 22.06.2020 klo 08:00 - 15:30 KURSSIMESTA VANTAA Yes
Hätäensiapu 7 h Tue 23.06.2020 klo 08:00 - 15:00 KURSSIMESTA VANTAA Yes
Työturvallisuuskortti Fri 26.06.2020 klo 08:00 - 15:30 KURSSIMESTA VANTAA Yes
Työturvallisuuskortti Mon 29.06.2020 klo 08:00 - 15:30 KURSSIMESTA VANTAA Yes
Hätäensiapu 7 h Thu 02.07.2020 klo 08:00 - 15:00 KURSSIMESTA VANTAA Yes
Työturvallisuuskortti Fri 03.07.2020 klo 08:00 - 15:30 KURSSIMESTA VANTAA Yes
Työturvallisuuskortti Mon 06.07.2020 klo 08:00 - 15:30 KURSSIMESTA VANTAA Yes
Hätäensiapu 7 h Tue 07.07.2020 klo 08:00 - 15:00 KURSSIMESTA VANTAA Yes
Ensiapukoulutus EA 1 Tue 07.07.2020 klo 08:00 - Wed 08.07.2020 KURSSIMESTA VANTAA Yes
Työturvallisuuskortti Fri 10.07.2020 klo 08:00 - 15:30 KURSSIMESTA VANTAA Yes
Työturvallisuuskortti Mon 13.07.2020 klo 08:00 - 15:30 KURSSIMESTA VANTAA Yes
Hätäensiapu 7 h Thu 16.07.2020 klo 08:00 - 15:00 KURSSIMESTA VANTAA Yes
Työturvallisuuskortti Fri 17.07.2020 klo 08:00 - 15:30 KURSSIMESTA VANTAA Yes
Työturvallisuuskortti Mon 20.07.2020 klo 08:00 - 15:30 KURSSIMESTA VANTAA Yes
Hätäensiapu 7 h Tue 21.07.2020 klo 08:00 - 15:00 KURSSIMESTA VANTAA Yes

Professional competence, further training - online courses


Ennakoiva ajo
Turvallinen työympäristö
Logistiikkaturvallisuus
Inhimillisten tekijöiden vaikutukset ja toiminta hätätilanteissa
Scania polttoainetalous, maantieliikenne

Ennakoiva ajo

Koulutuksen tavoitteena on motivoida kuljettaja turvalliseen, taloudelliseen, vastuulliseen ajotapaan sekä liikennekäyttäytymiseen. Perehdytään kuljettajan mahdollisuuksiin vaikuttaa eri osa-alueisiin. Tavoitteena on myös antaa kuljettajalle valmiudet oman toiminnan arviointiin ja hyödyllistä tietoa päätöksen teon tueksi


Valitse ajankohta
February 2020
Mon
Tue
Wed
Thu
Fri
Sat
Sun
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
1
Kurssin tiedot

Valitse kalenterista haluamasi päivä. Vihreät päivät kalenterissa sisältävät koulutuksia.

Turvallinen työympäristö

Koulutuksen tavoitteena on antaa kuljettajalle tietoa työturvallisuuteen ja työhyvinvointiin vaikuttavista asioista ja opastaa niiden kehittämisessä. Kuljettajan ammatissa esiintyy verrattain paljon työtapaturmia, joten tavoitteena on turvallisempi yhteinen työpaikka. Koulutuksessa haetaan käytännön keinoja ehkäistä työtapaturmia ja edistää työhyvinvointia sekä työssä jaksamista kuljettajan ammatissa. Työhyvinvoinnin edistäminen on niin kuljettajan kuin kuljetusyrityksenkin tehtävä ja koulutuksen aikana tutkitaan esimerkiksi työergonomiaa.


Valitse ajankohta
February 2020
Mon
Tue
Wed
Thu
Fri
Sat
Sun
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
1
Kurssin tiedot

Valitse kalenterista haluamasi päivä. Vihreät päivät kalenterissa sisältävät koulutuksia.

Logistiikkaturvallisuus

Koulutuksen tavoitteena on tarjota kuorma- ja linja-autonkuljettajille kattava tietopaketti logistiikkaturvallisuuden eri osa-alueista. Kuljettajat tiedostavat myös paloturvallisuuteen liittyvät perusasiat ja tuntevat yleiset ilmoitus-, pelastus- ja toimintakäytännöt. Tämä ehkäisee ja minimoi henkilö- ja materiaalivahinkoja, kun koko työyhteisö edistää paloturvallista toimintaympäristöä.

Koulutuksessa annetaan kuorma- ja linja-autonkuljettajille kattavat perustiedot liittyen heidän ammatissaan esiintyviin logistiikka-alan turvallisuusnäkökohtiin tavoitteena saavuttaa turvallinen työympäristö. Koulutuksessa autetaan kuljettajia tunnistamaan ryöstötilanteita ja ennaltaehkäisemään niitä omalla toiminnallaan. Koulutuksessa käsitellään myös toimintamalli ryöstön kohteeksi jouduttaessa sekä miten toimitaan ryöstön jälkeen.. Koulutuksessa opetetaan tunnistamaan riskejä ja annetaan vinkkejä tilanteiden purkamiseen ja jälkihoitoon.


Valitse ajankohta
February 2020
Mon
Tue
Wed
Thu
Fri
Sat
Sun
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
1
Kurssin tiedot

Valitse kalenterista haluamasi päivä. Vihreät päivät kalenterissa sisältävät koulutuksia.

Inhimillisten tekijöiden vaikutukset ja toiminta hätätilanteissa

Koulutuksessa perehdytään inhimillisiin tekijöihin ja niiden vaikutuksiin kuljettajan työssä. Tavoitteena on oppia ymmärtämään, mikä saa ihmisen tekemään virheitä ja miten voimme ehkäistä niiden aiheuttamia onnettomuuksia.

Toisessa osiossa tarkastellaan tieliikenteen onnettomuustilastoja ja onnettomuustyyppejä, sekä tutustutaan ensiavun hoitoketjuun. Tavoitteena on opettaa kuljettajille toiminta onnettomuuspaikalla ja auttaa kohtaamaan hätätilanteita, jotka voivat tulla vastaamme niin toimistolla, terminaalissa, henkilökuljetuksissa kuin vapaa-ajallammekin. Hätäensiavun osassa tutustutaan miten erilaiset vammat ja sairaskohtaukset syntyvät, sekä miten toimitaan hätätilanteessa ja varmistetaan ammattiavun pääseminen paikalle.


Valitse ajankohta
February 2020
Mon
Tue
Wed
Thu
Fri
Sat
Sun
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
1
Kurssin tiedot

Valitse kalenterista haluamasi päivä. Vihreät päivät kalenterissa sisältävät koulutuksia.

Scania polttoainetalous, maantieliikenne

Koulutuksen tavoitteena on lisätä kuljettajan tietämystä seuraavista asioista: - Kuljettajan toiminnan ja asenteen merkitys kuljetusyrityksen talouteen. - Ajovastusten ja joutokäynnin vaikutus kulutukseen. - Ennakoinnin ja ajonopeuden vaikutus kulutukseen. - Uuden ajoneuvotekniikan hyödyntäminen taloudellisessa ajamisessa


Valitse ajankohta
February 2020
Mon
Tue
Wed
Thu
Fri
Sat
Sun
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
1
Kurssin tiedot

Valitse kalenterista haluamasi päivä. Vihreät päivät kalenterissa sisältävät koulutuksia.