Click the row to enroll to course.

Professional competence, further training

Course name Course time Course location Vacancy Info
Kuljettajien työhyvinvointi ja työssä jaksaminen Wed 26.06.2019 klo 08:00 - 15:00 KURSSIMESTA VANTAA Yes
Ajo- ja lepoajat, piirturit ja kuormansidonta Thu 27.06.2019 klo 08:00 - 15:00 KURSSIMESTA VANTAA Yes
Ennakoiva-ajaminen Fri 28.06.2019 klo 08:00 - 15:00 KURSSIMESTA VANTAA Yes
Hätäensiapu 7 h Sat 29.06.2019 klo 08:00 - 15:00 KURSSIMESTA VANTAA Yes
Tieturva 1 korttikoulutus Mon 01.07.2019 klo 08:00 - 15:30 KURSSIMESTA VANTAA Yes
Työturvallisuuskortti Tue 02.07.2019 klo 08:00 - 15:30 KURSSIMESTA VANTAA Yes
Ennakoiva-ajaminen Wed 03.07.2019 klo 08:00 - 15:00 KURSSIMESTA VANTAA Yes
Asiakkaan kohtaaminen ja hyvä palvelu kuljettajan työssä Thu 04.07.2019 klo 08:00 - 15:00 KURSSIMESTA VANTAA Yes
Ajo- ja lepoajat, piirturit ja kuormansidonta Fri 05.07.2019 klo 08:00 - 15:00 KURSSIMESTA VANTAA Yes
Ennakoiva-ajaminen Sat 06.07.2019 klo 08:00 - 15:00 KURSSIMESTA VANTAA Yes
Tieturva 1 korttikoulutus Mon 08.07.2019 klo 08:00 - 15:30 KURSSIMESTA VANTAA Yes
Työturvallisuuskortti Tue 09.07.2019 klo 08:00 - 15:30 KURSSIMESTA VANTAA Yes
Asiakkaan kohtaaminen ja hyvä palvelu kuljettajan työssä Wed 10.07.2019 klo 08:00 - 15:00 KURSSIMESTA VANTAA Yes
Ajo- ja lepoajat, piirturit ja kuormansidonta Thu 11.07.2019 klo 08:00 - 15:00 KURSSIMESTA VANTAA Yes
Ennakoiva-ajaminen Fri 12.07.2019 klo 08:00 - 15:00 KURSSIMESTA VANTAA Yes
Hätäensiapu 7 h Sat 13.07.2019 klo 08:00 - 15:00 KURSSIMESTA VANTAA Yes
Tieturva 1 korttikoulutus Mon 15.07.2019 klo 08:00 - 15:30 KURSSIMESTA VANTAA Yes
Työturvallisuuskortti Tue 16.07.2019 klo 08:00 - 15:30 KURSSIMESTA VANTAA Yes
Ennakoiva-ajaminen Thu 18.07.2019 klo 08:00 - 15:00 KURSSIMESTA VANTAA Yes
Asiakkaan kohtaaminen ja hyvä palvelu kuljettajan työssä Fri 19.07.2019 klo 08:00 - 15:00 KURSSIMESTA VANTAA Yes
Ajo- ja lepoajat, piirturit ja kuormansidonta Sat 20.07.2019 klo 08:00 - 15:00 KURSSIMESTA VANTAA Yes
Tieturva 1 korttikoulutus Mon 22.07.2019 klo 08:00 - 15:30 KURSSIMESTA VANTAA Yes
Työturvallisuuskortti Tue 23.07.2019 klo 08:00 - 15:30 KURSSIMESTA VANTAA Yes
Ajo- ja lepoajat, piirturit ja kuormansidonta Thu 25.07.2019 klo 08:00 - 15:00 KURSSIMESTA VANTAA Yes
Ennakoiva-ajaminen Fri 26.07.2019 klo 08:00 - 15:00 KURSSIMESTA VANTAA Yes
Hätäensiapu 7 h Sat 27.07.2019 klo 08:00 - 15:00 KURSSIMESTA VANTAA Yes
Tieturva 1 korttikoulutus Mon 29.07.2019 klo 08:00 - 15:30 KURSSIMESTA VANTAA Yes
Työturvallisuuskortti Tue 30.07.2019 klo 08:00 - 15:30 KURSSIMESTA VANTAA Yes
Asiakkaan kohtaaminen ja hyvä palvelu kuljettajan työssä Thu 01.08.2019 klo 08:00 - 15:00 KURSSIMESTA VANTAA Yes
Ensiapukoulutus EA 1 Fri 02.08.2019 klo 08:00 - Sat 03.08.2019 KURSSIMESTA VANTAA Yes
Hätäensiapu 7 h Sat 03.08.2019 klo 08:00 - 15:00 KURSSIMESTA VANTAA Yes
Ennakoiva-ajaminen Sun 04.08.2019 klo 08:00 - 15:00 KURSSIMESTA VANTAA Yes
Tieturva 1 korttikoulutus Mon 05.08.2019 klo 08:00 - 15:30 KURSSIMESTA VANTAA Yes
Työturvallisuuskortti Tue 06.08.2019 klo 08:00 - 15:30 KURSSIMESTA VANTAA Yes
Kuljettajien työhyvinvointi ja työssä jaksaminen Thu 08.08.2019 klo 08:00 - 15:00 KURSSIMESTA VANTAA Yes
Ajo- ja lepoajat, piirturit ja kuormansidonta Fri 09.08.2019 klo 08:00 - 15:00 KURSSIMESTA VANTAA Yes
Ennakoiva-ajaminen Sat 10.08.2019 klo 08:00 - 15:00 KURSSIMESTA VANTAA Yes
Asiakkaan kohtaaminen ja hyvä palvelu kuljettajan työssä Sun 11.08.2019 klo 08:00 - 15:00 KURSSIMESTA VANTAA Yes
Tieturva 1 korttikoulutus Mon 12.08.2019 klo 08:00 - 15:30 KURSSIMESTA VANTAA Yes
Työturvallisuuskortti Tue 13.08.2019 klo 08:00 - 15:30 KURSSIMESTA VANTAA Yes
Ajo- ja lepoajat, piirturit ja kuormansidonta Thu 15.08.2019 klo 08:00 - 15:00 KURSSIMESTA VANTAA Yes
Asiakkaan kohtaaminen ja hyvä palvelu kuljettajan työssä Fri 16.08.2019 klo 08:00 - 15:00 KURSSIMESTA VANTAA Yes
Trukinkuljettajan turvallisuuskoulutus Fri 16.08.2019 klo 08:00 - 15:00 Uudenmaan Aikuiskoulutuskeskus Helsinki Yes
Hätäensiapu 7 h Sat 17.08.2019 klo 08:00 - 15:00 KURSSIMESTA VANTAA Yes
Ennakoiva-ajaminen Sun 18.08.2019 klo 08:00 - 15:00 KURSSIMESTA VANTAA Yes
Tieturva 1 korttikoulutus Mon 19.08.2019 klo 08:00 - 15:30 KURSSIMESTA VANTAA Yes
Työturvallisuuskortti Tue 20.08.2019 klo 08:00 - 15:30 KURSSIMESTA VANTAA Yes
Kuljettajien työhyvinvointi ja työssä jaksaminen Thu 22.08.2019 klo 08:00 - 15:00 KURSSIMESTA VANTAA Yes
Ennakoiva-ajaminen Fri 23.08.2019 klo 08:00 - 15:00 KURSSIMESTA VANTAA Yes
Trukinkuljettajan turvallisuuskoulutus Fri 23.08.2019 klo 08:00 - 15:00 Uudenmaan Aikuiskoulutuskeskus Helsinki No
Ajo- ja lepoajat, piirturit ja kuormansidonta Sat 24.08.2019 klo 08:00 - 15:00 KURSSIMESTA VANTAA Yes
Asiakkaan kohtaaminen ja hyvä palvelu kuljettajan työssä Sun 25.08.2019 klo 08:00 - 15:00 KURSSIMESTA VANTAA Yes
Tieturva 1 korttikoulutus Mon 26.08.2019 klo 08:00 - 15:30 KURSSIMESTA VANTAA Yes
Työturvallisuuskortti Tue 27.08.2019 klo 08:00 - 15:30 KURSSIMESTA VANTAA Yes
Ajo- ja lepoajat, piirturit ja kuormansidonta Thu 29.08.2019 klo 08:00 - 15:00 KURSSIMESTA VANTAA Yes
Asiakkaan kohtaaminen ja hyvä palvelu kuljettajan työssä Fri 30.08.2019 klo 08:00 - 15:00 KURSSIMESTA VANTAA Yes
Hätäensiapu 7 h Sat 31.08.2019 klo 08:00 - 15:00 KURSSIMESTA VANTAA Yes
Ennakoiva-ajaminen Sun 01.09.2019 klo 08:00 - 15:00 KURSSIMESTA VANTAA Yes
Tieturva 1 korttikoulutus Mon 02.09.2019 klo 08:00 - 15:30 KURSSIMESTA VANTAA Yes
Työturvallisuuskortti Tue 03.09.2019 klo 08:00 - 15:30 KURSSIMESTA VANTAA Yes
Asiakkaan kohtaaminen ja hyvä palvelu kuljettajan työssä Thu 05.09.2019 klo 08:00 - 15:00 KURSSIMESTA VANTAA Yes
Ajo- ja lepoajat, piirturit ja kuormansidonta Fri 06.09.2019 klo 08:00 - 15:00 KURSSIMESTA VANTAA Yes
Hätäensiapu 7 h Sat 07.09.2019 klo 08:00 - 15:00 KURSSIMESTA VANTAA Yes
Ennakoiva-ajaminen Sun 08.09.2019 klo 08:00 - 15:00 KURSSIMESTA VANTAA Yes
Tieturva 1 korttikoulutus Mon 09.09.2019 klo 08:00 - 15:30 KURSSIMESTA VANTAA Yes
Työturvallisuuskortti Tue 10.09.2019 klo 08:00 - 15:30 KURSSIMESTA VANTAA Yes
Ajo- ja lepoajat, piirturit ja kuormansidonta Thu 12.09.2019 klo 08:00 - 15:00 KURSSIMESTA VANTAA Yes
Asiakkaan kohtaaminen ja hyvä palvelu kuljettajan työssä Fri 13.09.2019 klo 08:00 - 15:00 KURSSIMESTA VANTAA Yes
Ennakoiva-ajaminen Sat 14.09.2019 klo 08:00 - 15:00 KURSSIMESTA VANTAA Yes
Tieturva 1 korttikoulutus Mon 16.09.2019 klo 08:00 - 15:30 KURSSIMESTA VANTAA Yes
Työturvallisuuskortti Tue 17.09.2019 klo 08:00 - 15:30 KURSSIMESTA VANTAA Yes
Ajo- ja lepoajat, piirturit ja kuormansidonta Thu 19.09.2019 klo 08:00 - 15:00 KURSSIMESTA VANTAA Yes
Ennakoiva-ajaminen Fri 20.09.2019 klo 08:00 - 15:00 KURSSIMESTA VANTAA Yes
Hätäensiapu 7 h Sat 21.09.2019 klo 08:00 - 15:00 KURSSIMESTA VANTAA Yes
Tieturva 1 korttikoulutus Mon 23.09.2019 klo 08:00 - 15:30 KURSSIMESTA VANTAA Yes
Työturvallisuuskortti Tue 24.09.2019 klo 08:00 - 15:30 KURSSIMESTA VANTAA Yes
Asiakkaan kohtaaminen ja hyvä palvelu kuljettajan työssä Thu 26.09.2019 klo 08:00 - 15:00 KURSSIMESTA VANTAA Yes
Ajo- ja lepoajat, piirturit ja kuormansidonta Fri 27.09.2019 klo 08:00 - 15:00 KURSSIMESTA VANTAA Yes
Ennakoiva-ajaminen Sat 28.09.2019 klo 08:00 - 15:00 KURSSIMESTA VANTAA Yes
Tieturva 1 korttikoulutus Mon 30.09.2019 klo 08:00 - 15:30 KURSSIMESTA VANTAA Yes

Professional competence, further training - online courses  Read more

Ennakoiva ajo
Turvallinen työympäristö
Logistiikkaturvallisuus
Inhimillisten tekijöiden vaikutukset ja toiminta hätätilanteissa

Ennakoiva ajo

Koulutuksen tavoitteena on motivoida kuljettaja turvalliseen, taloudelliseen, vastuulliseen ajotapaan sekä liikennekäyttäytymiseen. Perehdytään kuljettajan mahdollisuuksiin vaikuttaa eri osa-alueisiin. Tavoitteena on myös antaa kuljettajalle valmiudet oman toiminnan arviointiin ja hyödyllistä tietoa päätöksen teon tueksi


Valitse ajankohta
June 2019
Mon
Tue
Wed
Thu
Fri
Sat
Sun
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
Kurssin tiedot

Valitse kalenterista haluamasi päivä. Vihreät päivät kalenterissa sisältävät koulutuksia.

Turvallinen työympäristö

Koulutuksen tavoitteena on antaa kuljettajalle tietoa työturvallisuuteen ja työhyvinvointiin vaikuttavista asioista ja opastaa niiden kehittämisessä. Kuljettajan ammatissa esiintyy verrattain paljon työtapaturmia, joten tavoitteena on turvallisempi yhteinen työpaikka. Koulutuksessa haetaan käytännön keinoja ehkäistä työtapaturmia ja edistää työhyvinvointia sekä työssä jaksamista kuljettajan ammatissa. Työhyvinvoinnin edistäminen on niin kuljettajan kuin kuljetusyrityksenkin tehtävä ja koulutuksen aikana tutkitaan esimerkiksi työergonomiaa.


Valitse ajankohta
June 2019
Mon
Tue
Wed
Thu
Fri
Sat
Sun
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
Kurssin tiedot

Valitse kalenterista haluamasi päivä. Vihreät päivät kalenterissa sisältävät koulutuksia.

Logistiikkaturvallisuus

Koulutuksen tavoitteena on tarjota kuorma- ja linja-autonkuljettajille kattava tietopaketti logistiikkaturvallisuuden eri osa-alueista. Kuljettajat tiedostavat myös paloturvallisuuteen liittyvät perusasiat ja tuntevat yleiset ilmoitus-, pelastus- ja toimintakäytännöt. Tämä ehkäisee ja minimoi henkilö- ja materiaalivahinkoja, kun koko työyhteisö edistää paloturvallista toimintaympäristöä.

Koulutuksessa annetaan kuorma- ja linja-autonkuljettajille kattavat perustiedot liittyen heidän ammatissaan esiintyviin logistiikka-alan turvallisuusnäkökohtiin tavoitteena saavuttaa turvallinen työympäristö. Koulutuksessa autetaan kuljettajia tunnistamaan ryöstötilanteita ja ennaltaehkäisemään niitä omalla toiminnallaan. Koulutuksessa käsitellään myös toimintamalli ryöstön kohteeksi jouduttaessa sekä miten toimitaan ryöstön jälkeen.. Koulutuksessa opetetaan tunnistamaan riskejä ja annetaan vinkkejä tilanteiden purkamiseen ja jälkihoitoon.


Valitse ajankohta
June 2019
Mon
Tue
Wed
Thu
Fri
Sat
Sun
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
Kurssin tiedot

Valitse kalenterista haluamasi päivä. Vihreät päivät kalenterissa sisältävät koulutuksia.

Inhimillisten tekijöiden vaikutukset ja toiminta hätätilanteissa

Koulutuksessa perehdytään inhimillisiin tekijöihin ja niiden vaikutuksiin kuljettajan työssä. Tavoitteena on oppia ymmärtämään, mikä saa ihmisen tekemään virheitä ja miten voimme ehkäistä niiden aiheuttamia onnettomuuksia.

Toisessa osiossa tarkastellaan tieliikenteen onnettomuustilastoja ja onnettomuustyyppejä, sekä tutustutaan ensiavun hoitoketjuun. Tavoitteena on opettaa kuljettajille toiminta onnettomuuspaikalla ja auttaa kohtaamaan hätätilanteita, jotka voivat tulla vastaamme niin toimistolla, terminaalissa, henkilökuljetuksissa kuin vapaa-ajallammekin. Hätäensiavun osassa tutustutaan miten erilaiset vammat ja sairaskohtaukset syntyvät, sekä miten toimitaan hätätilanteessa ja varmistetaan ammattiavun pääseminen paikalle.


Valitse ajankohta
June 2019
Mon
Tue
Wed
Thu
Fri
Sat
Sun
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
Kurssin tiedot

Valitse kalenterista haluamasi päivä. Vihreät päivät kalenterissa sisältävät koulutuksia.