Professional competence, further training

Course name Course time Course location Vacancy Info
Tieturva 1 korttikoulutus Mon 23.09.2019 klo 08:00 - 15:30 KURSSIMESTA VANTAA Yes
Ammattipätevyys Express 35H, direktiivit viikossa kuntoon Mon 23.09.2019 klo 08:00 - 15:00 KURSSIMESTA VANTAA Yes
Työturvallisuuskortti Tue 24.09.2019 klo 08:00 - 15:30 KURSSIMESTA VANTAA Yes
Ajo- ja lepoajat, piirturit ja kuormansidonta Wed 25.09.2019 klo 08:00 - 15:00 KURSSIMESTA VANTAA Yes
Asiakkaan kohtaaminen ja hyvä palvelu kuljettajan työssä Thu 26.09.2019 klo 08:00 - 15:00 KURSSIMESTA VANTAA Yes
Ennakoiva-ajaminen Fri 27.09.2019 klo 08:00 - 15:00 KURSSIMESTA VANTAA Yes
Tieturva 1 korttikoulutus Sat 28.09.2019 klo 08:00 - 15:30 KURSSIMESTA VANTAA Yes
Tieturva 1 korttikoulutus Mon 30.09.2019 klo 08:00 - 15:30 KURSSIMESTA VANTAA Yes
Ammattipätevyys Express 35H, direktiivit viikossa kuntoon Mon 30.09.2019 klo 08:00 - 15:00 KURSSIMESTA VANTAA Yes
Työturvallisuuskortti Tue 01.10.2019 klo 08:00 - 15:30 KURSSIMESTA VANTAA Yes
Ajo- ja lepoajat, piirturit ja kuormansidonta Wed 02.10.2019 klo 08:00 - 15:00 KURSSIMESTA VANTAA Yes
Ennakoiva-ajaminen Thu 03.10.2019 klo 08:00 - 15:00 KURSSIMESTA VANTAA Yes
Asiakkaan kohtaaminen ja hyvä palvelu kuljettajan työssä Fri 04.10.2019 klo 08:00 - 15:00 KURSSIMESTA VANTAA Yes
Tieturva 1 korttikoulutus Mon 07.10.2019 klo 08:00 - 15:30 KURSSIMESTA VANTAA Yes
Ammattipätevyys Express 35H, direktiivit viikossa kuntoon Mon 07.10.2019 klo 08:00 - 15:00 KURSSIMESTA VANTAA Yes
Työturvallisuuskortti Tue 08.10.2019 klo 08:00 - 15:30 KURSSIMESTA VANTAA Yes
Hätäensiapu 7 h Wed 09.10.2019 klo 08:00 - 15:00 KURSSIMESTA VANTAA Yes
Ajo- ja lepoajat, piirturit ja kuormansidonta Thu 10.10.2019 klo 08:00 - 15:00 KURSSIMESTA VANTAA Yes
Ennakoiva-ajaminen Fri 11.10.2019 klo 08:00 - 15:00 KURSSIMESTA VANTAA Yes
Tieturva 1 korttikoulutus Mon 14.10.2019 klo 08:00 - 15:30 KURSSIMESTA VANTAA Yes
Ammattipätevyys Express 35H, direktiivit viikossa kuntoon Mon 14.10.2019 klo 08:00 - 15:00 KURSSIMESTA VANTAA Yes
Työturvallisuuskortti Tue 15.10.2019 klo 08:00 - 15:30 KURSSIMESTA VANTAA Yes
Hätäensiapu 7 h Wed 16.10.2019 klo 08:00 - 15:00 KURSSIMESTA VANTAA Yes
Ennakoiva-ajaminen Thu 17.10.2019 klo 08:00 - 15:00 KURSSIMESTA VANTAA Yes
Ajo- ja lepoajat, piirturit ja kuormansidonta Fri 18.10.2019 klo 08:00 - 15:00 KURSSIMESTA VANTAA Yes
ADR Täydennyskoulutus TP 1 päivä Sat 19.10.2019 klo 08:00 - 16:00 Uudenmaan Aikuiskoulutuskeskus Helsinki Yes
ADR Täydennyskoulutus YT 2 päivää Sat 19.10.2019 klo 08:00 - Sun 20.10.2019 Uudenmaan Aikuiskoulutuskeskus Helsinki Yes
Työturvallisuuskortti Sat 19.10.2019 klo 08:00 - 15:30 KURSSIMESTA VANTAA Yes
Tieturva 1 korttikoulutus Mon 21.10.2019 klo 08:00 - 15:30 KURSSIMESTA VANTAA Yes
Ammattipätevyys Express 35H, direktiivit viikossa kuntoon Mon 21.10.2019 klo 08:00 - 15:00 KURSSIMESTA VANTAA Yes
Työturvallisuuskortti Tue 22.10.2019 klo 08:00 - 15:30 KURSSIMESTA VANTAA Yes
Ajo- ja lepoajat, piirturit ja kuormansidonta Wed 23.10.2019 klo 08:00 - 15:00 KURSSIMESTA VANTAA Yes
Hätäensiapu 7 h Thu 24.10.2019 klo 08:00 - 15:00 KURSSIMESTA VANTAA Yes
Ennakoiva-ajaminen Fri 25.10.2019 klo 08:00 - 15:00 KURSSIMESTA VANTAA Yes
Tieturva 1 korttikoulutus Mon 28.10.2019 klo 08:00 - 15:30 KURSSIMESTA VANTAA Yes
Ammattipätevyys Express 35H, direktiivit viikossa kuntoon Mon 28.10.2019 klo 08:00 - 15:00 KURSSIMESTA VANTAA Yes
Työturvallisuuskortti Tue 29.10.2019 klo 08:00 - 15:30 KURSSIMESTA VANTAA Yes
Ennakoiva-ajaminen Wed 30.10.2019 klo 08:00 - 15:00 KURSSIMESTA VANTAA Yes
Hätäensiapu 7 h Thu 31.10.2019 klo 08:00 - 15:00 KURSSIMESTA VANTAA Yes
Ensiapukoulutus EA 1 Thu 31.10.2019 klo 08:00 - Fri 01.11.2019 KURSSIMESTA VANTAA Yes
Tieturva 1 korttikoulutus Sat 02.11.2019 klo 08:00 - 15:30 KURSSIMESTA VANTAA Yes
Tieturva 1 korttikoulutus Mon 04.11.2019 klo 08:00 - 15:30 KURSSIMESTA VANTAA Yes
Ammattipätevyys Express 35H, direktiivit viikossa kuntoon Mon 04.11.2019 klo 08:00 - 15:00 KURSSIMESTA VANTAA Yes
Työturvallisuuskortti Tue 05.11.2019 klo 08:00 - 15:30 KURSSIMESTA VANTAA Yes
Hätäensiapu 7 h Wed 06.11.2019 klo 08:00 - 15:00 KURSSIMESTA VANTAA Yes
Ajo- ja lepoajat, piirturit ja kuormansidonta Thu 07.11.2019 klo 08:00 - 15:00 KURSSIMESTA VANTAA Yes
Ennakoiva-ajaminen Fri 08.11.2019 klo 08:00 - 15:00 KURSSIMESTA VANTAA Yes
Työturvallisuuskortti Sat 09.11.2019 klo 08:00 - 15:30 KURSSIMESTA VANTAA Yes
Tieturva 1 korttikoulutus Mon 11.11.2019 klo 08:00 - 15:30 KURSSIMESTA VANTAA Yes
Ammattipätevyys Express 35H, direktiivit viikossa kuntoon Mon 11.11.2019 klo 08:00 - 15:00 KURSSIMESTA VANTAA Yes
Työturvallisuuskortti Tue 12.11.2019 klo 08:00 - 15:30 KURSSIMESTA VANTAA Yes
Ajo- ja lepoajat, piirturit ja kuormansidonta Wed 13.11.2019 klo 08:00 - 15:00 KURSSIMESTA VANTAA Yes
Ennakoiva-ajaminen Thu 14.11.2019 klo 08:00 - 15:00 KURSSIMESTA VANTAA Yes
Hätäensiapu 7 h Fri 15.11.2019 klo 08:00 - 15:00 KURSSIMESTA VANTAA Yes
Tieturva 1 korttikoulutus Mon 18.11.2019 klo 08:00 - 15:30 KURSSIMESTA VANTAA Yes
Ammattipätevyys Express 35H, direktiivit viikossa kuntoon Mon 18.11.2019 klo 08:00 - 15:00 KURSSIMESTA VANTAA Yes
Työturvallisuuskortti Tue 19.11.2019 klo 08:00 - 15:30 KURSSIMESTA VANTAA Yes
Hätäensiapu 7 h Wed 20.11.2019 klo 08:00 - 15:00 KURSSIMESTA VANTAA Yes
Ensiapukoulutus EA 1 Wed 20.11.2019 klo 08:00 - Thu 21.11.2019 KURSSIMESTA VANTAA Yes
Ennakoiva-ajaminen Fri 22.11.2019 klo 08:00 - 15:00 KURSSIMESTA VANTAA Yes
Tieturva 1 korttikoulutus Sat 23.11.2019 klo 08:00 - 15:30 KURSSIMESTA VANTAA Yes
Tieturva 1 korttikoulutus Mon 25.11.2019 klo 08:00 - 15:30 KURSSIMESTA VANTAA Yes
Ammattipätevyys Express 35H, direktiivit viikossa kuntoon Mon 25.11.2019 klo 08:00 - 15:00 KURSSIMESTA VANTAA Yes
Työturvallisuuskortti Tue 26.11.2019 klo 08:00 - 15:30 KURSSIMESTA VANTAA Yes
Ajo- ja lepoajat, piirturit ja kuormansidonta Wed 27.11.2019 klo 08:00 - 15:00 KURSSIMESTA VANTAA Yes
Hätäensiapu 7 h Thu 28.11.2019 klo 08:00 - 15:00 KURSSIMESTA VANTAA Yes
Ennakoiva-ajaminen Fri 29.11.2019 klo 08:00 - 15:00 KURSSIMESTA VANTAA Yes
Tieturva 1 korttikoulutus Mon 02.12.2019 klo 08:00 - 15:30 KURSSIMESTA VANTAA Yes
Työturvallisuuskortti Tue 03.12.2019 klo 08:00 - 15:30 KURSSIMESTA VANTAA Yes
Ennakoiva-ajaminen Wed 04.12.2019 klo 08:00 - 15:00 KURSSIMESTA VANTAA Yes
Hätäensiapu 7 h Thu 05.12.2019 klo 08:00 - 15:00 KURSSIMESTA VANTAA Yes
Tieturva 1 korttikoulutus Mon 09.12.2019 klo 08:00 - 15:30 KURSSIMESTA VANTAA Yes
Ammattipätevyys Express 35H, direktiivit viikossa kuntoon Mon 09.12.2019 klo 08:00 - 15:00 KURSSIMESTA VANTAA Yes
Hätäensiapu 7 h Tue 10.12.2019 klo 08:00 - 15:00 KURSSIMESTA VANTAA Yes
Ensiapukoulutus EA 1 Tue 10.12.2019 klo 08:00 - Wed 11.12.2019 KURSSIMESTA VANTAA Yes
Ennakoiva-ajaminen Thu 12.12.2019 klo 08:00 - 15:00 KURSSIMESTA VANTAA Yes
Työturvallisuuskortti Fri 13.12.2019 klo 08:00 - 15:30 KURSSIMESTA VANTAA Yes
Tieturva 1 korttikoulutus Sat 14.12.2019 klo 08:00 - 15:30 KURSSIMESTA VANTAA Yes
Tieturva 1 korttikoulutus Mon 16.12.2019 klo 08:00 - 15:30 KURSSIMESTA VANTAA Yes
Ammattipätevyys Express 35H, direktiivit viikossa kuntoon Mon 16.12.2019 klo 08:00 - 15:00 KURSSIMESTA VANTAA Yes
Työturvallisuuskortti Tue 17.12.2019 klo 08:00 - 15:30 KURSSIMESTA VANTAA Yes
Ennakoiva-ajaminen Wed 18.12.2019 klo 08:00 - 15:00 KURSSIMESTA VANTAA Yes
Ajo- ja lepoajat, piirturit ja kuormansidonta Thu 19.12.2019 klo 08:00 - 15:00 KURSSIMESTA VANTAA Yes
Hätäensiapu 7 h Fri 20.12.2019 klo 08:00 - 15:00 KURSSIMESTA VANTAA Yes
Työturvallisuuskortti Sat 21.12.2019 klo 08:00 - 15:30 KURSSIMESTA VANTAA Yes

Professional competence, further training - online courses


Ennakoiva ajo
Turvallinen työympäristö
Logistiikkaturvallisuus
Inhimillisten tekijöiden vaikutukset ja toiminta hätätilanteissa
Scania polttoainetalous, maantieliikenne

Ennakoiva ajo

Koulutuksen tavoitteena on motivoida kuljettaja turvalliseen, taloudelliseen, vastuulliseen ajotapaan sekä liikennekäyttäytymiseen. Perehdytään kuljettajan mahdollisuuksiin vaikuttaa eri osa-alueisiin. Tavoitteena on myös antaa kuljettajalle valmiudet oman toiminnan arviointiin ja hyödyllistä tietoa päätöksen teon tueksi


Valitse ajankohta
September 2019
Mon
Tue
Wed
Thu
Fri
Sat
Sun
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
Kurssin tiedot

Valitse kalenterista haluamasi päivä. Vihreät päivät kalenterissa sisältävät koulutuksia.

Turvallinen työympäristö

Koulutuksen tavoitteena on antaa kuljettajalle tietoa työturvallisuuteen ja työhyvinvointiin vaikuttavista asioista ja opastaa niiden kehittämisessä. Kuljettajan ammatissa esiintyy verrattain paljon työtapaturmia, joten tavoitteena on turvallisempi yhteinen työpaikka. Koulutuksessa haetaan käytännön keinoja ehkäistä työtapaturmia ja edistää työhyvinvointia sekä työssä jaksamista kuljettajan ammatissa. Työhyvinvoinnin edistäminen on niin kuljettajan kuin kuljetusyrityksenkin tehtävä ja koulutuksen aikana tutkitaan esimerkiksi työergonomiaa.


Valitse ajankohta
September 2019
Mon
Tue
Wed
Thu
Fri
Sat
Sun
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
Kurssin tiedot

Valitse kalenterista haluamasi päivä. Vihreät päivät kalenterissa sisältävät koulutuksia.

Logistiikkaturvallisuus

Koulutuksen tavoitteena on tarjota kuorma- ja linja-autonkuljettajille kattava tietopaketti logistiikkaturvallisuuden eri osa-alueista. Kuljettajat tiedostavat myös paloturvallisuuteen liittyvät perusasiat ja tuntevat yleiset ilmoitus-, pelastus- ja toimintakäytännöt. Tämä ehkäisee ja minimoi henkilö- ja materiaalivahinkoja, kun koko työyhteisö edistää paloturvallista toimintaympäristöä.

Koulutuksessa annetaan kuorma- ja linja-autonkuljettajille kattavat perustiedot liittyen heidän ammatissaan esiintyviin logistiikka-alan turvallisuusnäkökohtiin tavoitteena saavuttaa turvallinen työympäristö. Koulutuksessa autetaan kuljettajia tunnistamaan ryöstötilanteita ja ennaltaehkäisemään niitä omalla toiminnallaan. Koulutuksessa käsitellään myös toimintamalli ryöstön kohteeksi jouduttaessa sekä miten toimitaan ryöstön jälkeen.. Koulutuksessa opetetaan tunnistamaan riskejä ja annetaan vinkkejä tilanteiden purkamiseen ja jälkihoitoon.


Valitse ajankohta
September 2019
Mon
Tue
Wed
Thu
Fri
Sat
Sun
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
Kurssin tiedot

Valitse kalenterista haluamasi päivä. Vihreät päivät kalenterissa sisältävät koulutuksia.

Inhimillisten tekijöiden vaikutukset ja toiminta hätätilanteissa

Koulutuksessa perehdytään inhimillisiin tekijöihin ja niiden vaikutuksiin kuljettajan työssä. Tavoitteena on oppia ymmärtämään, mikä saa ihmisen tekemään virheitä ja miten voimme ehkäistä niiden aiheuttamia onnettomuuksia.

Toisessa osiossa tarkastellaan tieliikenteen onnettomuustilastoja ja onnettomuustyyppejä, sekä tutustutaan ensiavun hoitoketjuun. Tavoitteena on opettaa kuljettajille toiminta onnettomuuspaikalla ja auttaa kohtaamaan hätätilanteita, jotka voivat tulla vastaamme niin toimistolla, terminaalissa, henkilökuljetuksissa kuin vapaa-ajallammekin. Hätäensiavun osassa tutustutaan miten erilaiset vammat ja sairaskohtaukset syntyvät, sekä miten toimitaan hätätilanteessa ja varmistetaan ammattiavun pääseminen paikalle.


Valitse ajankohta
September 2019
Mon
Tue
Wed
Thu
Fri
Sat
Sun
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
Kurssin tiedot

Valitse kalenterista haluamasi päivä. Vihreät päivät kalenterissa sisältävät koulutuksia.

Scania polttoainetalous, maantieliikenne

Koulutuksen tavoitteena on lisätä kuljettajan tietämystä seuraavista asioista: - Kuljettajan toiminnan ja asenteen merkitys kuljetusyrityksen talouteen. - Ajovastusten ja joutokäynnin vaikutus kulutukseen. - Ennakoinnin ja ajonopeuden vaikutus kulutukseen. - Uuden ajoneuvotekniikan hyödyntäminen taloudellisessa ajamisessa


Valitse ajankohta
September 2019
Mon
Tue
Wed
Thu
Fri
Sat
Sun
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
Kurssin tiedot

Valitse kalenterista haluamasi päivä. Vihreät päivät kalenterissa sisältävät koulutuksia.